Ohjelma

”Suomalais-ugrilaiset kansat – kohti kestävää kehitystä”

14.6.2016 Tiistai
Valtuuskuntien ja osanottajien saapuminen ja rekisteröinti

15.6.2016 Keskiviikko
aamupäivä Valtuuskuntien ja osanottajien saapuminen ja rekisteröinti
11.00-13.00 Lounas hotellissa jo majoittuneille (Scandic, Cumulus, Sokos) 
12.00-14-00 Lounas Sibeliustalossa
13.45 ja 14.05 Bussikuljetus hotelleista Sibeliustalolle
14.45  Sibeliustalon pääsalin ovet sulkeutuvat
15.00-18.00 Kongressin avajaiset ja ensimmäinen yleisistunto, Sibeliustalo, Pääsali
Saamelaisräppäri Ailu Valle
Lahden tanssiopiston nuorten ja Lahden konservatorion kamariorkesterin esitys

Maailmankongressin ohjesäännön vahvistaminen
 
Tervehdykset:
Suomen Tasavallan presidentti Sauli Niinistö (avajaispuhe)          
Viron Tasavallan presidentti Toomas Hendrik Ilves
Unkarin Tasavallan presidentti János Áder
Venäjän Federaation varakulttuuriministeri Aleksandr Zhuravski

Puheenvuorot:
Opetus- ja kulttuuriministeri Sanni Grahn-Laasonen:
Suomalais-ugrilaiset kansat kohti kestävää kehitystä

Suomalais-ugrilaisten kansojen konsultaatiokomitean raportti, komitean puheenjohtaja Valeri Markov
Lahden kaupunginjohtaja Jyrki Myllyvirta

17.00 Tauko

17.15 Vahvistetaan kongressin työskentelyelimet:
- asiakirjavaliokunta
- asiakirjavaliokunnan puheenjohtaja

Kansainvälisten järjestöjen edustajat:
Gunvor Kronman, Suomen Unesco-toimikunnan jäsen
Aleksei Tsykarev, YK:n alkuperäiskansojen oikeuksien asiantuntijamekanismin puheenjohtaja

18.15 Bussikuljetus Sibeliustalolta hotelleihin
20.00 ja 20.20 Bussikuljetus hotelleista Sibeliustalolle
20.30 Vastaanotto, Metsähalli
Tervehdyssanat Anita Lehikoinen, kansliapäällikkö, opetus- ja kulttuuriministeriö
22.00 Bussikuljetus Sibeliustalolta hotelleihin

16.6.2016 Torstai
09.00 ja 9.20 Bussikuljetus hotelleista Sibeliustalolle
09.30 – 12.30 Temaattiset istunnot, Sibeliustalon kokoustilat (erillinen ohjelma)
1. Suomalais-ugrilaisten ja samojedikansojen kielten sekä kulttuurien siirtäminen tuleville sukupolville
2. Suomalais-ugrilainen informaatioympäristö; kehitysnäkymät
3. Kansalaisyhteiskunta ja valta
4. Talous ja ympäristö
5. Muuttoliikkeet. Vanhat ja uudet diasporat.
12.30 – 14.00 Lounas, Metsähalli
Muusikkokollektiivi Ääninen esiintyy
14.00 – 15.30 Temaattiset istunnot jatkavat työskentelyä (erillinen ohjelma)

15.20 – 15.40  Kahvitarjoilu, Metsähalli
15.30 – 17.00 Open sessions
17.15 ja 17.35 Bussikuljetus Sibeliustalolta hotelleihin
18.00 – 19.00 Suomalais-ugrilaisten kansojen konsultaatiokomitean kokous
18.50 ja 19.10 Bussikuljetus hotelleista Sibeliustalolle
19.30 Iltakonsertti, Sibeliustalo
20.30 Vastaanotto
22.00 Bussikuljetus Sibeliustalolta hotelleihin

17.6.2016 Perjantai
8.30 ja 8.50 Bussikuljetus hotelleista Sibeliustalolle
09.00 – 11.00 Temaattiset istunnot jatkavat työskentelyä (erillinen ohjelma)
11.00–11.30 Kahvitarjoilu, Metsähalli

11.30 – 14.00 Päätösistunto, Sibelius-talo, Pääsali

Esitellään temaattisten istuntojen tulokset, istuntojen moderaattorit
VII maailmankongressin loppuasiakirjan käsittely ja hyväksyminen

Eduskunnan puhemies Maria Lohela

Viron delegaation edustaja Tõnu Seilenthal
Musiikkiesitys: Reval Ensemble, Viro
Kongressin päätös
14.00 – 15.00 Lounas, Metsähalli
15.00 Bussikuljetus Sibeliustalolta hotelleihin
 Kotiinlähtö

LiiteKoko
Toomas Ilves_FIN.pdf86.81 Kt
Janos Ader_FI.pdf188.37 Kt
Vladimir Putin_fin.pdf6.42 Kt
Aleksandr Zhuravski_FIN.pdf180.02 Kt
Sanni Grahn-Laasonen_FIN.pdf318.31 Kt
Jyrki Myllyvirta_FIN.pdf96.16 Kt
Valeri Markov_fin.pdf173.77 Kt
UNESCO Francesco Bandarin.pdf119.87 Kt
Gunvor Kronmanin fin.pdf68.59 Kt
Aleksey Tsykarev fin.pdf193.75 Kt
Maria Lohela 17.6_fin.pdf125.45 Kt